Poznato je kako Hrvatska ima sedam većih zračnih luka sa mogučnošću prihvata uobičajenih zrakoplova bez većih ograničenja. Od tih sedam luka postoje one koje su okarakterizirane kao međunarodne.

Avioni na pisti, Foto: Vjekoslav/Wikimedia
Tu prije svega mislimo na dvije u kontinentalnom dijelu Hrvatske. To su zračne luke u Zagrebu i Osijeku, a što se tiče obale, tu prije svega mislimo na Pulu, Rijeku, Zadar, Split i Dubrovnik.
Ne moramo ni napominjati koliko je za svaku državu važno da ima razvijen takav oblik prijevoza, pogotovo ako se želi razvijati u turističkom smislu. Poznato je kako zračna luka predstavlja ono područje usmjereno prema prometu koje se odvija u zraku.
Osim potrebnih pista tu su još razne prostorije potrebne kako bi aerodrom normalno funkcionirao. Pritom mislimo na objekte, uređaje, postrojenja i instalaciju. Naravno da ne smijemo zaboraviti na sadržaje koji su tu da animiraju putnike dok čekaju na avion.
Osim već spomenutih zračnih luka tu je još 11 manjih zračnih luka koje su prije svega usmjerene za manje zrakoplove. Među njima postoje i one koje nose status međunarodnih, a to su: Brač, Lošinj, Vrsar, Osijek-Čepin. Imamo još Lučko, Varaždin, Čakovec, Sinj, Grobnik, Otočac i Ploče.
Odgovori