Albanija je zasigurno jedna od najmističnijih i najmanje poznatih zemalja u Europi što najviše može zahvaliti godinama izolacije u vrijeme režima Envera Hodže.
Iznenadili biste se koliko kao zemlja izgleda egzotično i to ponajviše zbog pravih suprotnosti koje viđate na svakom kutku, a pritom mislimo na parkirane najnovije aute i pored toga konjske zaprege. Možemo reći da je Albanija zemlja velikih suprotnosti.
Skadar (Shkoder) je jedna od tih zanimljivosti, a radi se o gradu na obali Skadarskog jezera u sjeverozapadnoj Albaniji, na izvoru rijeke Bojane s otprilike 110 000 stanovnika. Smatra se najstarijim i povijesno najvažnijim gradom u Albaniji te ujedno važnim kulturnim i ekonomskim centrom. Zanimljivo je spomenuti kako se nalazi zapravo na ravnici, a prugom je vezan sa Podgoricom te cestom s Ulcinjem.
Odemo li malo dalje u povijest, možemo vidjeti kako je Skadar već u 4. stoljeću pr. Kr. bio poznati grad ilirskog plemena Labeati, a u II st. pr. Kr bio je prijestolnica ilirskog kralja Ardiana, muža čuvene ilirske kraljice Teute.
Godine 1040. osvaja ga Srbija i tada postaje centar Zete. Sredinom 4. st. Skadarom je vladao srpski car Dušan Silni, nakon čega pada u ruke Turaka i ulazi u sastav Albanije i to u okviru Otomanskog carstva.
Svoj procvat doživio je u drugoj polovici 20. stoljeća kada je preuzeo funkciju vodećeg trgovačkog centra Balkanskog poluotoka. To je bio trenutak kada su se u Skadru počeli otvarati strani konzulati, knjižnice, kada su se počele štampati prve novine. Poznati Talijan Pietro Marubi 1858. godine otvorio je prvi fotografski studio u Albaniji sa 150 000 negativa.
Danas se na Skadar gleda kao na povijesni grad u kojem se svakako najvećom znamenitosti smatra skadarska tvrđava Rozafa s koje se pruža nevjerojatan pogled na čitavu okolicu Skadra. Njezina starost procjenjuje se na 2 000 godina, a ime joj potječe od imena vjerne ljubavi najmlađeg od trojice braće koja je bila uzidana u tvrđavu.
Skadar je prije svega grad s velikim brojem krivudavih ulica ograđenih visokim zidovima u kojem prevladava duh prošlih vremena i nekadašnjih legendi.
Odgovori