Turska republika Sjeverni Cipar je zapravo država koju je priznala jedino Turska. Zauzima trećinu otoka i dijeli kopnenu granicu sa međunarodno priznatom državom na Cipru. Glavni grad ove samoprozvane države je Nikozija.
Ako pogledate malo dalje u povijest, možete primjetiti da je sve krenulo zbog povoljnog geografskog položaja koji je otok oduvijek činio zanimljivim većim civilizacijama. Može se reći da je Cipar kroz povijest prelazio iz ruku jednih osvajača u ruke drugih.
Sjeverni Cipar zauzima veći dio otoka čija površina iznosi 3 355 km².
Za ovo područje specifična je mediteranska klima, s vrućim i suhim ljetima te blagim zimama. Smatramo da je to dobro za sve one turiste koji namjeravaju doći i uživati u prekrasnoj prirodi. Najviše padalina ima u prosincu i siječnju s najvišom temperaturom mora do 28 stupnjeva celzijevih, a zanimljivo je spomenuti kako se temperatura ne spušta ispod 16 stupnjeva ni u siječnju ni veljači. Snijeg je ovdje apsolutna nepoznanica. Nekima bi to, vjerujemo, itekako odgovaralo.
Cipar je prije svega zanimljiv zbog svog položaja i čudne podijeljenosti otoka na dva dijela, gdje možemo reći kako u svakom dijelu otoka prevladava različita kultura i način življenja.
Ako se odlučite na dolazak, preporučili bismo malo mjesto Kyrenia, poznato kao lučki grad na sjevernoj obali prepuno povijesnih zdanja, prekrasne prirode i netaknutih pješčanih plaža, što ga zapravo čini savršenom destinacijom za vaš odmor iz snova.
Osim svojih prirodnih ljepota, Kyrenia je poznata i po antiknoj tvrđavi u sklopu koje se nalazi muzej u kojem imate jedinstvenu priliku vidjeti ostatke antičkog broda. Pored ovog prekrasnog povijesnog zdanja, možemo vam predložiti uživanje u jednom od njihovih brojnih restorana u kojem možete isprobati brojne delicije.
Svakako želimo savjetovati obilazak raznih trgovina gdje ćete zasigurno naići na nešto što će vas zauvijek podsjećati na ovaj dio svijeta i njegovu zaista specifičnu političku situaciju, koja dovodi do toga da se na jednom otoku nalaze dvije različite kulture od kojih svaka njeguje svoj način života.
Da ne zaboravimo, ta famozna granica između dvije države zove se “zelena linija”.
Foto: greenacre8/Wikimedia
Odgovori