Godine 2010. Pečuh je proglašen europskim glavnim gradom kulture, što i ne čudi obzirom koliko se u samom gradu nalazi kulturno-povijesnih tragova koje svjedoče o povijesti i njezinim zbivanjima. Naime radi se o gradu koji ima tradiciju staru 2.000 godina, a koja se naravno odnosi na povijesnu baštinu, manjinsku tradiciju i naravno mediteransku klimu, zbog čega je Pečuh jedan od najšarenijih gradova Mađarske.
Možemo primjetiti kako se radi o pravom ponosu susjedne nam države, a kako i nebi kad se radi o gradu u kojem je složena kultura stara nekoliko tisuća godina, na temelju koje možemo zaključiti kako se nekada na ovim prostorima razvijala civilizacija i kakvi su joj bili običaji.
Pečuh se nalazi u južnoj Mađarskoj, na obronku planine Mecsek, a radi se o petom gradu po veličini. Pečuh je oduvijek bio multikulturalni grad s velikom koncentracijom nacionalnih manjina kao što su Hrvati i naravno Podunavski Švabe koji žive u gospodarskoj i kulturnoj manjini. Pečuh je ujedno najveće sveučilišno središte u Mađarskoj s više od 34.000 studenata.
Malo ranije smo spomenuli kako se povijest mjeri na nevjerojatnih 2.000 godine, a najbolje od svega što se to može osjetiti na svakom koraku. Zapravo želimo reći da možete vidjeti tu bogatu povijest koja seže iz davnina, a pritom mislimo na ranokršćansku podzemnu nekropolu, džamiju, minaret, turbe, ukrašene dvorce Zsolnay, spomenike Bauhausa.
Dakle nađete li se ikada u Pečuhu obavezno posjetite ranokršćansku nekropolu Sopianae koja potječe iz 4. stoljeća, a koja sadrži podzemne grobne komore, oslikane zidove s kršćanskim temama i nadzemne memorijalne kapele. Uvrštena je na UNESCO-v popis mjesta svjestke baštine u Europi 2000. godine kao spomenik velike važnosti koji svjedoči o snazi kršćanske zajednice na mjestu koje je nekada bilo provincija Rimskog carstva.
Također treba spomenuti katedralu sv. Bertalana koja je građena od 11.-13., s tim da je Biskupski dvor iz 12. stoljeća.
Ne treba zanemariti ni tursku arhitekturu gdje možemo ubrojiti: Džamiju Jakovali Hasana, zatim ostatke Memi Pašinih kupki te Mauzolej čuda Idris Babe.
Odgovori