Smatramo kako su najveća blaga svake države njezina prirodna bogatstva i ogromni predjeli za koje se čini da ih ljudska ruka nikad nije dotakla. To je jedan od načina da opišemo nacionalne parkove koji pored toga što sadrže prekrasnu prirodu i jedinstvene primjere biljnog i životinjskog svijeta, tu su i da zaštite svoja prirodna bogatstva.

Skadarsko jezero, Crna Gora, Foto: J budissin/Wikimedia
Crna Gora je isto jedna od zemalja koja se može pohvaliti nacionalnim parkovim uz pomoć kojih želi zaštiti svoja najveća bogatstva. Naime kad pogledamo reljef Crne gore shvatimo odakle ti brojni kanjoni, klisure i pećine. Stoga zapravo ni ne čudi kako ih Crna Gora ima i to 5.
Nacionalni park Biogradska gora
Park Biogradska gora nalazi se u središnjem dijelu Bjelasice, između rijeke Tare i Lime. Najvećom vrijednosti ovog parka smatra se Biogradska gora koja zauzima površinu od 1600ha i jedna je od tri očuvane prašume na Starom kontinentu.
Nacionalni park Durmitor
Durmitor obuhvaća planinsku masu Durmitora, dijelove i površinu jezera i Pivske planine, gornje dijelove kanjonskih dolina Grabovice i Komarnice, kanjonsku dolinu rijeke Tare i kanjone njenih pritoka Sušice, Vaškovske rijeke i Drage.
Nacionalni park Lovćen
Lovćen obuhvaća središnji i najviši dio istoimene planine koja za Crnogorce predstavlja simbol slobode “sveti oltar”. Na Jezerskom vrhu, u carstvu munja i gromova, podignut je mauzolej Petru Drugom Petroviću Njegošu, pjesniku i vladaru crnogorskom
Nacionalni park Prokletije
Nacionalni park Prokletije smatra se jedinstvenom prirodnom pojavom gdje kad stupite praktički odmah shvatite da ste se našli na području zapanjujuće ekološke riznice.
Nacionalni park Skadarsko jezero
Sakadarsko jezero najveća je slatkovodna površina na Balkanu svojom površinom koja, zavisno od vodostaja, varira od 370 do 530 kilometara kvadratnih.
Odgovori