
Foto: risnjak.hr
Nacionalni park Risnjak nalazi se na području između Rijeke i priobalnog područja Kvarnera. Osnovan je 1953. godine na površini od 3041 ha, dok se 1997. godine površina parka povećala na 6400 ha te tako obuhvatila područje oko izvora rijeke Kupe.
Za Risnjak možemo spomenuti kako je poseban iz više razloga. Zahvaljujući svom položaju, na čvorištu Gorskog kotara u Risnjaku isprepliću se čak 4 vrste klimatskih utjecaja. Kad malo bolje pogledate to je zaista fenomen – oštra alpska klima, blag utjecaj jadranskog podneblja, kontinentalna obilježja Panonske nizine te gorska svježina Dinarida.
Iz svega toga proizlazi jedinstvena struktura parka bilo da se radi o biljnom svijetu s prekrasnim gorskim vrhovima i prašumskim predjelima ili o obliku, odnosno izgledu samog parka što se zapravo odnosi na hidrografiju dinarskog krša. Od životinjskog svijeta potrebno je izdvojiti divlju mačku-ris po kojem je park i dobio ime.
Risnjak, za razliku od ostalih nacionalnih parkova, dijelimo na dvije zone. Jedna je stroga, dok je druga zona s umjerenom zaštitom. Osnovicu samog parka čini planina Risnjak s visinom od 1.528 metara.
Nacionalni park Risnjak ističe se bijelom bojom stijena koje izviru iznad zelenih šuma s velikom krunom koju čini planina Risnjak, poznata i po jednom od najljepših vidikovaca s prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaljev, Klek, Velebit, Bjelolasicu pa čak na Kamniške i Julijske Alpe u Sloveniji. Među dubokim provalijama i stijenama u okruženju prekrasnih šuma bjelogorice i crnogorice nalazi se bogat biljni i životinjski svijet koji je oduvijek privlačio brojne biologe i druge znanstvenike. Zaštićeno područje parka obuhvaća planinu Snježnik te izvor rijeke Kupe.
Ako se zaputite prema Risnjaku preporučamo vam i odlazak na stazu Leska dužine 4.200m, koja je prije svega poučna. Nakon toga obavezno se zaputite prema izvoru rijeke Kupe čija je vodena masa oblikovala čuveno tirkizno jezero te pritom uživajte u bogatstvu biljnog i životinjskog svijeta te čudesnoj dolini leptira.
Kako biste što lakše pronašli put do ovih prirodnih ljepota, savjetujemo vam dolazak iz nekoliko smjerova, a jedan od njih je od zgrade Uprave nacionalnog parka u Bijeloj Vodici (Crni Lug), zatim od Gornjeg Jelenja preko Vilja te preko Platka.
Park je inače primjer visokog raščlanjenja dinarskog planinskog sustava u reljefnom, geološkom, hidrološkom i klimatskom pogledu. Od svih parkova u Hrvatskoj posjeti ga najmanji broj posjetitelja, no ne zato što je najmanje vrijedan, već zato što su njegovu ljepotu više prepoznali prirodoslovci i stučnjaci koji znaju osjetiti ljepote ovog mjesta na pravi način.
Nacionalni parkovi Hrvatske: Brijuni, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Plitvička jezera, Risnjak, Sjeverni Velebit.

Foto: Flickr, rom@nski photo
Odgovori