Na sjeveroistočnom dijelu Crne gore u središnjem dijelu Bjelasice između rijeka Tare i Lima, smjestio se park Biogradska gora sa površinom od 5650 ha. Omeđen planinskim vrhovima, ispresjecan potocima i uvalama te ukrašen jezerima i prekrasnim šumama i livadama, predstavlja nešto zaista posebno i vrijedno za vidjeti.

Biogradska gora, Foto: Tsnena/Wikimedia
Biogradska gora posebno je mjesto gdje postoji 26 biljnih zajednica sa 2000 vrsta i podvrsta, a evidentirano je više od 200 vrsta ptica, među kojima treba izdvojiti orla krstaša. Među životinje koje žive na ovom području treba spomenuti jelene, srne, divokoze, vukove, divlje svinje, lisice, zečeve te preko 350 vrsta insekata.
Središnjim mjestom samog parka smatra se Biogradsko jezero za koje se smatra da su lokalna bratstva i plemena poklonila tadašnjem gospodaru Crne Gore.
Samo jezero nalazi se na 1094 metra u srcu prašume, kao najveće i najpoznatije u nizu ledeničkih jezera na području parka. Naime ako se odlučite na dolazak, svakako bi vam preporučili Biogradsko jezero koje je ujedno poznato i kao izletište, sa uređenim parking prostorom, restoranom, bungalovima, osvijetljenim šetačkim stazama i kamping prostorom.
Pored prekrasne prirode koja jednostavno oduzima dah, smatramo da bi Biogradska gora privukla prave zaljubljenike u povijest i njezine spomenike. Naime u parku postoje lokacije sa arheološkim iskopinama, sakralnim spomenicima, brvnarama, kulama i vodenicama.
Spomenuli smo prekrasnu prirodu i to ponajviše zbog Biogradske gore po kojoj je sam park dobio ime. Ne znamo koliko ste upoznati, ali Biogradska gora, jedna je od tri posljednje očuvane prašume na Starom kontinentu. Smatra se najvećom prirodnom vrijednosti ovog parka, a zauzima površinu od 1600 ha.
Biogradska gora posebna je iz više razloga, ali ono najposebnije je svakako jedinstvena priroda sa svojim stanovnicima na koji nećete ostati ravnodušni i u koju ćete se zaljubiti na prvi pogled.
Biogradska gora mjesto je za sve, bilo za avanturiste, bilo za najmlađe, ili za obitelj.
Odgovori