U Lionskom zaljevu na Sredozemlju nalazi se drugi grad po veličini u Francuskoj koji osim što je poznat kao grad luka, svoju veliku popularnost isto tako duguje i velikom broju znamenitosti, bilo onima u samom gradu ili na moru.
Kad pričamo o moru tada znate kako se vjerojatno jedna od najpoznatijih znamenitosti u ovom dijelu Francuske nalazi na malom otoku poznatijem kao If. Svoju je popularnost stekao zahvaljujući poznatom klasičnom romanu Alexandrea Dumasa “Grof Monte Cristo”.
Ako niste čitali ovaj roman tada vas nakratko želimo upoznati s pričom koja ide tako da je jedan mladić zbog čiste ljubomore i zavisti završio na ovom usalmljenom otoku koji je djelovao kao zatvor, iz kojeg je na kraju uspio pobjeći. Naime ako ste već bili na otoku ili planirate tek ići obratite pozornost na rupu u čeliji, gdje se navodno provukao na svom putu prema slobodi.
Pored otočića Ifa tu je velik broj znamenitosti u samom gradu, naime kada se nađete u ovom gradu tada nikako ne propustite priliku baciti pogled s brda na kojem se nalazi crkva Notre Dame de la Garde, odakle se može vidjeti čak 26. stoljeća stara povijest Marseilla kao što su ostaci Stare luke, Glavna katedrala i crkva Svetog Viktora.
Marseille je inače poznat kao grad sinagoga i džamija, a sa svojih 25 kazališta, 10 koncertnih dvorana, opera, nacionalnih baletnih ansambala, filmskih studija, uvrštava se u velika umjetnička središta Europe. Pored toga tu su još 22 muzeja.
Pored velikog broja znamenitosti Marseille je poznat i po čuvenom bouillabaisseu, poznatom sredozemnom ribljem specijalitetu, čija posebnost najviše leži u tome što jedinstveni okus daju šafran, sjeme koromača i naravno sok od naranče. Radi se o jelu koje se priprema za posebne prigode i ako ste tamo morate ga kušati.
Marseille je inače grad čija povijest seže dosta daleko, a ovaj poznati grad osnovali su Feničani i to u 6. st. pr. Krista. Ubrzo nakon toga slijedi osvajanje od strane Grka pod čijom upravom Massalia dobiva status republike, a sljedećih nekoliko stoljeća razvit će se u središnji lučki i trgovački grad.
Vrlo brzo Massalia postaje metom brojnih barbarskih napada, nakon čega ostaje samo gomila ruševina. Međutim nakon prodora kršćanstva Crkva preuzima upravu nad gradom kada je grad sužen na utvrđeni dio biskupije i to ponajviše zbog obrane od stalnih napada i pljački.
Svoj veliki procvat grad doživljava tek u 10. i 11. stoljeću i to pod zaštitom provansalskih vikonta kada je postala luka za križarske ratove. Marseille je tada ponovno zadobio status neovisne republike, što će imati sve do 1252. godine, kada unatoč gubitku samostalnosti, pomorska trgovina ponovno doživljava procvat.
Kao grad luka oduvijek je privlačio razno stanovništvo, a to se može primjetiti i danas, stoga ako imate priliku zadržati se malo u ovom gradu, tada obavezno posjetite sva mjesta koja smo naveli i pokušajte dočarati sliku grada kakav je nekada bio i što je nekada predstavljao.
Odgovori