Londonski toranj jedna je od najpoznatijih kraljevskih palača zbog svoje burne prošlosti gdje se nekada nalazio zatvor i mučilište. Čitavo zdanje staro je oko 1.000 godina, a najbolji način za dolazak je preko Tower Hilla, najbliže postaje podzemne željeznice. Kraljevska oružarnica, kapela sv. Ivana Krstitelja, Vrata izdajnika te Toranj Beauchamp dio su bogate ponude.

Tower of London, Foto: tolomea/Flickr
Godine 1708. William the Conqueror započeo je izgradnju palače Londonski toranj ili Tower of London izgradnjom Bijelog tornja, prve kamene utvrde u Engleskoj. Na početku 13. stoljeća Henry III. osnovao je na tom mjestu palaču, a unatoč tome što niti jedan monarh u njoj nije živio od Henryja VII., ostala je do danas poznata kao kraljevska palača.
S vremenom je mijenjala svoju svrhu, a kroz različite periode znala je udmoiti: Kraljevski zvjerinjak, Kraljevsko astronomsko društvo, Državni arhiv i Kraljevsku oružarnicu. U njoj se danas nalaze i čuveni Kraljevski dragulji.
Ipak toranj je ostao najpoznatiji po burnoj i krvavoj prošlosti jer je dugo služio kao zatvor i mjesto mučenja te pogubljenja. U 13. stoljeću Edward I. izgradio je Toranj Beauchamp koji je poslužio kao zatvor za osuđenike visokog ranga.
Ulazak u toranj danas posjetiteljima pruža priliku da vide brojne natpise uklesane u zidove. Zatvorenici koji su ulazili kroz poznata Vrata izdajnika, dolazeći brodicom niz Temzu, prvo bi ugledali Krvavi toranj.
Ime je dobio 1483. godine nakon smrti kralja Edwarda IV., kada je njegova dva sina dok su još bili mladi dao zatvoriti ujak Richard od Gloucestera. Nakon toga više nisu nikada viđeni, a Richard je okrunjen kao Richard III.
Pogubljenja su se izvršavala na Tornju na brežuljku, Tower Hillu pred masom koja vrištala dok je Zeleni toranj doživio smrt povijesnih ličnosti, uključujući i dvije supruge Henryja VIII. Yeoman Warders u kostimima iz vremena Tudora i dalje čuvaju toranj.
Autor: S.Š.
Odgovori