Pored toga što se radi o jednom od najzanimljivijih gradova na svijetu barem po svojoj arhitekturi i jedinstvenom zemljopisnom položaju, Venecija privlači turiste iz svih krajeva svijeta zbog mnogo sadržaja, a jedan od njih je zasigurno karneval, koji zapravo dozvoljava da stavimo maske i budemo nešto sasvim drugo.

Pogled na Veneciju, Foto: tiseb/Wikimedia
Kao što svaka zemlja ima svoju tradiciju i vjerovanje, tako ima i Venecija sa svojim karnevalom, koji svoje početke bilježi već u 1268. godini, kada je donešen najstariji dokument gdje je ljudima pod maskama zabranjeno prakticiranje igre s jajima. Koliko su u početku bili restriktivni zakoni svjedoči i činjenica kako su 1339. godine maskiranima bili zabranjeni noćni odlsaci u grad.
Karnevali danas i nekada davno u povijesti ipak imaju jednu veliku karakteristiku po kojoj se razlikuju. Naime tada kada se društveni poredak dijelio na vladajuće, odnosno na kraljeve, plemiće i radnike, kada su se točno znala koja su pravila ponašanja, prije svega za one plemenitog roda, karneval je bio spas, jer ste pod krinkom dvorske lude mogli doslovno vrijeđati koga ste stigli bez velikih posljedica.
Znamo kako će mnogi pomisliti kako je i danas tako, ali ako malo bolje razmislite, karneval nekada davno bio je prilika da kažete što mislite bez posljedica. Mogli bi reći počeci demokracije, pa makar i na par dana.
Venecijanske maske svoje porijeklo vuku još iz Antike. Materijal od kojeg su rađene je uglavnom koža, no većina njih je napravljena od gipsa u kombinaciji s drugim materijalima te ručno oslikanim detaljima. Razlikujemo tri vrste maski:
Bauta, poznata kao maska koja pokriva cijelo lice bez rupe za usta. Međutim kako bi onaj koji ju nosi mogao razgovarati, jesti ili piti, maska ja napravljena tako da pokriva samo gornji dio lica do obraza.
Moretta, ovalna maska s crnim baršunom i velom. Ova maska se smatra jako popularnom, jer prije svega naglašava žensku ljepotu.
Larva, je maska uglavnom bijele boje, izrađene od voska i fine tkanine. Larva je kao i Bauta napravljena da se sačuva anonimnost nositelja, a opet praktična zbog stvari kao što su razgovori i druge aktivnosti.
Festival se svake godine održava na Trgu Svetog Marka, čime se zapravo slavi važna pobjeda Mletačke Republike iz 12. stoljeća nad Ulrikom, poznatijim kao bizantskim carskim vazalom.
Pored mnoštva itekako zanimljivih i vrijednih maski, na karnevalu možete uživati u plesu i pjesmi.
Odgovori