El Camino ili Put Svetog Jakova drevno je hodočašće do groba svetoga Jakova koji se nalazi u Santiagu de Composteli. Nakon mnogo stoljeća, posljednjih godina 20. stoljeća postalo je ponovo popularno, nakon što mu je jedno vrijeme popularnost pomalo pala. Današnji El Camino de Santiago dugačak je 800 kilometara.
Počinje na jugu Francuske u malenom slikovitom selu Saint Jean Pied de Port, prolazi Pirinejima i sjevernom Španjolskom preko brdovite Navarre, slijedi vinograde La Rioja, Kastiljsku ravnicu i dolinu i šume Galicije te završava u Santiagu de Composteli, točnije na predivnom trgu ispred katedrale sv. Jakova.
Svake godine El Camino prođu hodočasnici iz cijelog svijeta, avanturisti, vjernici ili nevjernici, pripadnici različitih religija te oni koji tragaju za onim nečim. Danas je El Camino popularniji nego što je to bilo u doba kada je njegova popularnost bila na vrhuncu, u ranom srednjem vijeku. Simbol El Camina je školjka Jakobova kapica koju su na samim počecima hodočasnici nosili obješenu na torbi, a služila im je i kao čaša.
Santiago de Compostela je tijekom cijelog srednjeg vijeka bilo popularno odredište svih hodočasnika, a na njegovoj ruti sagrađeno je više 1.800 građevina. Zanimanje za ovo hodočašće u jednom je periodu oslabjelo, a sada u 21. stoljeću, njegova je popularnost ponovo na vrhuncu.
El Camino ima više ruta, a najpoznatija je ona duga 800 kilometara, koja počinje na jugu Francuske. Može se prijeći pješice ili biciklirajući, a ima i onih koji se otisnu na ovaj put na konju i u invalidskim kolicima. Najviše hodočasnika ima krajem ljeta i početkom jeseni, a najmanje zimi. U prosjeku se prelazi za mjesec dana, odnosno oko 26 kilometara po danu. Zavisni od dana, ponekad će se prijeći više, nekad manje, a sve ovisi o umoru, psihofizičkom stanju, ali i vremenskim uvjetima.
Svaki hodočasnik na put mora ponijeti hodočasničku putovnicu koju će dobiti na početku hodočašća. U njoj će se bilježiti pečati prenoćišta ili crkava putem i ona služi kao dokaz na temelju kojeg se u Hodočasničkom uredu u Santiagu izdaje potvrda o hodočašću i to na latinskom jeziku. Da biste dobili potvrdu morate zadovolji uvjete, a oni kažu da se pješice mora proći najmanje 100 kilometara ili 200 kilometara konjem ili biciklom.
Tijekom cijelog puta nalaze se prenoćišta u kojima hodočasnici spavaju. Radi se o hostelima ili prenoćištima u kojima se može odmoriti, prespavati, istuširati se i oprati rublje. U jednom sobi obično su smješteni kreveti u kojima se može prenoćiti. Svjetla se gase u 22 h i pale u 6 sljedeći dan, a takav smještaj u prosjeku košta oko 10 eura.
Prenoćišta imaju svoja jasna pravila. Neka od njih su ta da se u njima može spavati jedino ako posjedujete hodočasničku putovnicu, ne smijete dva dana boraviti u istom prenoćištu osim ako se ne radi o bolesti te se prenoćište mora napustiti do 8 sati sljedećeg dana. Isto tako ne tolerira se kasno lijeganje, a sva prenoćišta zaključavaju se do 22 sata.
Španjolska je zemlja poznata po odličnoj hrani i predivnoj prirodi, a tijekom cijelog puta izmjenjuju se veličanstveni pejzaži i dobra hrana. Gotovo svaki restoran na putu ima svoj hodočasnički menu u kojem se nalaze lokalni specijaliteti.
Putem do odredišta možete vidjeti žutu strelicu koja vas obavještava koliko kilometara je preostalo do Santiaga.
El Camino je na popularnosti dobio i nakon filma The Way iz 2010. godine koji govori o ocu koji je u ime svog nesretnog stradalog sina odlučio prohodati El Camino.
Autor: M.L., Foto: Andre_Grunden/Pixabay
Odgovori