Cijela Škotska je tako posebna i čarobna, a zahvaljujući najviše njenoj bogatoj povijesti i tradiciji koju i danas ponosno pokazuje. Edinburški dvorac dio je te bogate povijesti, a nalazi se na izdancima Castle Rocka po mnogima savršenoj lokaciji za obranu od brojnih osvajača, od rimskog doba pa sve do osamnaestog stoljeća.
Dvorac predstavlja napoznatiju ikonu Edinburgha koja datira iz 11. stoljeća. Njegova uloga kroz povijest bila je višenamjenska, a pored vojne svrhe služio je i kao kraljevska rezidencija počevši s kraljem Malcolmom Canmorom i kraljicom Margaret koji su vladali u 11. stoljeću.
Prepostavlja se kako je upravo kraljica Margaret dala sagraditi kapelu sv. Margarete, jednu od najstarijih te najpoznatijih znamenitosti u Škotskoj i to u vrijeme kada se uselila u dvorac. Drugi pak nagađaju kako je kapelu dao izgraditi jedan od njenih sinova u sjećanje na majku i kraljicu.
Ovaj dvorac poput ostalih drugdje u Europi pa i šire prati dramatična povijest. Prije nego što dođete do ulaza u dvorac, morate proći pored Vještičjeg vrela gdje je spaljeno oko 300 žena optužene da su vještice.
Osim tog krvavog podsjetnika na daleku prošlost, odmah pored ulaza nalazi se spomenik Sir Williamu Kirkaldyju umiješanom u ubojstvo kardinala Beatona i Davida Rizzija, sekretara škotske kraljice Mary, a koji je kasnije bio obješen.
Iznad ulaza nalazi se još jedan trag burne prošlosti. Tu je smješten toranj poznat kao Argylls Tower gdje je Markiz od Argylla bio zatočen prije pogubljenja 1661. godine. Svakako vrijedi vidjeti Royal Mille, Arthur Seat, Camera Obscura, Škotski parlament i Palaču Holyroodhouse.
U prostoriji poznatoj kao Crown Room čuvaju se kraljevski dragulji. Radi se o najstarije sačuvanim kraljevskim draguljima na Britanskom otočju. Kruna s draguljima načinjena od škotskog zlata koju je posljednji put koristio Charles II. samo je dio bogate ponude i kolekcije kao i Kamen sudbine koji je vraćen iz Opatije Westminster.
Autor: S.Š.
Odgovori