Na rijeci Nogat, rukavcu rijeke Vistule, između Gdanska i Varšave na sjeveru Poljske smjestio se poznati dvorac osebujnog izgleda koji i danas stoji kao podsjetnik na nekadašnja vremena. Gdansk i Nacionalni park Slowinski samo su dio ponude tog dijela Poljske. Dolazak je moguć vlakom ili autom iz Varšave ili Gdanska.
Dvorac Marienburg drevno je sjedište Velikog majstora reda teutonskih vitezova. Radi se o još jednom klasičnom primjeru gotičke srednjovjekovne utvrde, jedne od najboljih u Europi te najvećem ciglenom dvorcu na svijetu.
Zajedno sa višebrojnim obrambenim zidinama s kapijama i tornjevima prekriva veliku površinu od 32 ha. Cijeli dvorac izgleda kao utvrda iz bajke koju ste mogli gledati u nekom od poznatih igranih i crtanih filmova.
Izgrađen je 1276. godine, a 1309. postao je sjedište Velikog majstora reda teutonskih vitezova. Nažalost tijekom Drugog svjetskog rata doživio je teška oštećenja posluživši kao kamp Stalag za smještaj ratnih zarobljenika. Zahvaljujući trudu lokalnih vlasti, dvorac je preuređen i restauriran.
Najstariji dio odnosi se na pravokutni Visoki dvorac s arkadnim dvorištem u kojem su smještene sljedeće prostorije: blagavaonica, riznica, kaptol i kapela sv. Marije. U 14. stoljeću stari je dvorac pretvoren u poznati Srednji dvorac, Vitešku dvoranu, Veliku blagavaonicu te Palaču Velikog Majstora. Donji dvorac sadržavao je oklope i crkvu sv. Lorenca.
Dvorac često nudi razne izložbe, a kao glavni dio pnude je i stalni postav koji u detalje prepričava povijest dvorca, uključujući i zbirke srednjovjekovnog kiparstva, vitraja, novčića, medalja, oružja, željeznih i lijevanih predmeta, lončarstva, tapiserija te neprocjenjive zbirke jantarnih umjetnina.
Ljeto je posebno čarobno jer se ovdje održavaju predstave poznatije kao “son et lumiere”. Dvorac je savršena prilika da osjetite duh prošlih vremena i da se malo uživite u nekadašnji način života. Posebno će vas očarati njegova vanjština i tamno crvena boja fasade.
Autor: S.Š.
Odgovori