Prije više od 300 godina izgrađena je Buckingamska palača po nalogu Vojvode od Buckingama, nakon čega je postala službena rezidencija britanske monarhije. Ova poznata turistička atrakcija postala je zaštitnim znakom grada i ponos ne samo onih koji žive u Londonu nego i u ostatku Velike Britanije. Impresivno zdanje stoji i dalje kao podsjetnik najpoznatije kraljevske obitelji.

Buckinghamska palača, Foto: Renata Sedmakova/Shutterstock
Zasigurno ne postoji turist koji nije želio prisustvovati izmjeni straže koja se odvija tradicionalno već duži niz godina uvijek u isto vrijeme u 11:30 od travnja do srpnja. Ako slučajno dođe do promjene rasporeda smjene ona se uvijek najavljuje.
Nažalost u ljepotama unutrašnjosti palače moguće je uživati jedino tijekom ljetnih mjeseci, jer su jedino tada dozvoljene posjete. Tako svaki budući posjetitelj može planirati svoje putovanje, ako mu je palača jedna od primarnih znamenitosti koje mora vidjeti. U to vrijeme kraljica se nalazi u Škotskoj.
Površina palače iznosi oko 80.000 m2 dok se najvećom prostorijom smatra The State Ballroom. Ulazak u palaču otkriva razne prostorije od kojih svaka nudi poseban čar. U glavnoj prostoriji poznatijoj kao Piano nobile, nalazi se prijestolna dvorana ili Throne Room. Javnosti je na raspolaganju devetnaest prostorija među kojima i Picture Gallery.
Najveći privatni vrt u Londonu nalazi se iza palače što i nije čudno obzirom da se radi o privatnim vrtu kraljice koja obožava cvijeće. Osim toga taj je vrt dosada bio poprište mnogih događaja poput ljetnih domjenaka.
Iako London nudi čuveni Pass ili višenamjensku karticu kojom možete ući u više od 60 londonskih atrakcija, nažalost palača nije među njima. Bilo bi dobro razmisliti o tome koliko se ona isplati i što sve želite vidjeti.
Grad ima visoke cijene, ali zato ako ste snalažljivi možete pronaći mjesta na kojima se možete najesti za ne tako velik novac. Nakon razgledavanja palače iskoristite vrijeme kako bi se opustili u nekom od lokala. Pušenje je zabranjeno.
Autor: S.Š.
Odgovori