Bliski istok je regija koja obuhvaća zapadnu Aziju te dio sjeverne Afrike, ovisno kako gledate. Radi se o području gdje glavnu etničku skupine čine Arapi. Bliski istok danas predstavlja područje gdje su u starom vijeku postojale brojne civilizacije koje su svima nama ostavile pravo bogatstvo nekadašnje kulture.
Povijest Bliskog istoka datira još iz antičkih vremena, a kroz svoju je povijest bio glavni centar brojnim povijesnim zbivanjima. Taj dio svijeta smatra se kolijevkom raznih religija kao što su: judaizam, kršćanstvo i naravno islam. Pored bogate povijesti ovo područje poznato je kao mjesto sa izrazito sušnom i vrućom klimom te velikom broju izvora sirove nafte.
Dakle radi se o posebnom dijelu svijeta koje danas u mnogim pogledima stoji kao primjer prevelike osjetljivosti vezano uz strateška, ekonomska, politička, religijska, kulturološka i druga pitanja. Mislimo kako ne treba previše ulaziti u detalje, jer svi znamo da se radi o jako nestabilnom području. No pored toga, ako uzmemo u obzir koliko duga povijest leži na ovim prostorima, neke bi stvari mogli malo i zanemariti.
Pretpostavlja se kako je pojam “Bliski istok” nastao za vrijeme 1850. godine i to u sklopu ureda britanske Indije. U tadašnjem vremenu došlo je do utjecaja od strane britanskog i ruskog carstva na cjelokupno područje, tako da se terminologija polako počela orijentirati oko termina kao što je Perzijski zaljev. Do Drugog Svjetskog rata bilo je normalno da se područja koja gravitiraju Turskoj i istočnoj obali Mediterana tretiraju kao Bliski istok dok je Daleki istok podrazumijevao Kinu.
Nakon što su Britanci uspostavili zapovjedništvo u Kairu, termin “Bliski istok” počeo se sve više koristiti. Možemo slobodno reći kako je stekao širu primjenu, ne samo u tom dijelu svijeta nego i šire. Pod tim naravno mislimo na zemlje kao što su Sjedinjene američke države. Prvo službeno korištenje termina “Bliski istok” od strane SAD-a krenulo je 1957. godine kada je državni tajnik John Foster Dulles definirao područje Bliskog istoka kao područje koje leži između Libije na zapadu i Pakistana na istoku.
Godine 1958. State Department objasnio je da su ovaj dio svijeta uključuje države kao što su: Egipat, Sirija, Izrael, Libija, Libanon, Jordan, Irak, Saudijska Arabija, Kuvajt, Bahrein i Katar. Kako su danas neke od tih zemalja itekako opasne da bi se tamo otišlo, ostaje činjenica kako Izrael, Egipat i mnogi drugi nude pregršt sadržaja koji ponajviše obuhvaćaju velik broj znamenitosti koji svjedoče o nekim prošlim vremenima.
Autor: S.Š.
Odgovori