U neposrednoj blizini grada Berlina smjestio se još jedan grad zanimljiv zbog puno toga, a ponajviše zbog činjenice kako je baš on bio središnje mjesto njemačke filmske industrije prije Drugog svjetskog rata gdje se nalazi najstariji filmski studio na svijetu, a naravno pričamo o Babelsbergu koji zbog toga itekako ima povijesni značaj.
Potsdam je inače glavni grad njemačke svezne pokrajine Brandenburga koji se nalazi na rijeci Haveli i to 24 km jugozapadno od središta Berlina.
Potsdam pored činjenice kako sadrži jedan od najstarijih filmskih studija na svijetu, pažnju privlači i činjenicom kako se baš u njemu održala konferencija Saveznika i to u poznatom dvorcu Cecilienhofu, a tu treba još ubrojati činjenicu kako se od 19. stoljeća razvio kao znanstveno središte Njemačke.
Dakle prema svemu navedenom možemo zaključiti da se radi o jednom pravom dragulju Njemačke u kojem su se odvila mnoga povijesna zbivanja koja su poslije itekako utjecala na sva kasnija zbivanja. Naravno da pritom mislimo na kombinaciju politike i naravno kulture.
Kad već pričamo o povijesnoj važnosti tada treba izdvojiti kako je samPotsdam bio glavni grad pruskih kraljeva sve do 1918. godine, a to se može primjetiti serijom po velikom broju znamenitosti koje su se naslagale na ovom jednom mjestu kako bi svjedočile o nekadašnjim vremenima.
Možemo zaključiti da je Potsdam grad pun znamenitosti gdje prvo treba izdvojiti poznati dvorac Sanssouci koji je ujedno stavljen na UNESCO-v popis svjetske baštine. Sanssouci je inače bivša ljetna palača pruskog kralja Fridrika II. Velikog koja je izgrađena u intimnom roko stilu, a koja je značajna zbog prije svega brojnih hramova i vrtnih građevina u parku Sanssouci.
Rimske terme još su jedna od atrakcija koje morate vidjeti, a koje je izgradio Karl Friedrich Schinkel u suradnji s Ludwigom Persiusom od 1829. do 1840. Radi se o kompleksu građevina koje podrazumijevaju paviljon, vilu u renesansnom stilu i rimsku kupaonu.
Trg stare tržnice se smatra povijesnim središtem Potsdama koji je skoro četiri stoljeća predstavljao mjesto Postdamske gradske vijećnice kraljevske palače koju je dao izgraditi Friedrich II. Veliki. Palača je pretrpjela velika razaranja tijekom savezničkog bombardiranja 1945. godine. Godine 2002. Vrata sreće su ponovno izgrađena na istoj lokaciji koja je označavala prvu fazu u obnovi palače.
Tu je još veliki broj drugih znamenitosti koje vrijedi vidjeti i o njima naučiti, a kad slijedeći put čujete za Potsdam znat ćete da se prije svega radi o povijesnom gradu, a tek onda o svemu ostalome.
Odgovori