Između Crne Gore i Albanije, točnije na njihovoj granici smjestio se park sa najvećom slatkovodnom površinom na Balkanu. Treba napomenuti kako dvije trećine jezera pripadaju Crnoj Gori, dok jedna trećina pripada teritoriju Republike Albanije.

NP Skadarsko jezero, Foto: Nik jerinic/Wikimedia
Nacionalni park Skadarsko jezero smjestilo se u zetsko – skadarskoj kotlini sa površinom od 40000 ha, zadržavajući kontakt rijekom Bojanom s Jadranskim morem, od kojeg ga je nekada davno dijelio lanac visokih planina.
Nacionalni park Skadarsko jezero najviše će oduševit istinske zaljubljenike u prirodu ponajviše zbog čuvenog jezera čija površina iznosi od 370 do 530 km2, zbog čega se smatra najvećim jezerom na Balkanu. Možemo reći kako se ovo područje smatra jednim od interesantnijih područja biotope, gdje je biljni svijet izuzetno bogat i raznovrstan.
Ne znamo koliko ste upoznati, ali na ovom području postoji čak 264 vrste ptica, od kojih su mnoge ugrožene, treba izdvojiti kudravog pelikana koji je u Europi rijedak, a zaštitni je znak parka.
Obale samog jezera razvedene su i prije svega bogate brojnim zaljevima, poluotocima, rtovima, uglavnom močvarama.
Možemo reći kako je priroda ovog mjesta jedinstvena i posebna te na neki svoj način blago ovog dijela ne samo Balkana nego i šire.
Osim prekrasne prirode oduševit će vas arhitektura brojnih znamenitosti, gdje posebno treba izdvojiti dva gradića smještena na samom jezeru, poznata po staroj urbanoj jezgri, specifičnoj arhitekturi, to su Virpazar i Rijeka Crnojevića. Oba naselja prepoznatljiva su i po restoranima gdje imate priliku kušati vrhunske tradicionalne specijalitete.
Južni dio zaleđa jezera poznato je po najboljem vinu u Crnoj Gori koje će u kombinaciji sa njihovim specijalitetima zadovoljiti i one najizbirljivije.
Jezero isto tako nudi izvanredne plaže od kojih možemo izdvojiti one u selu Murići koje nisu manje atraktivne od primorskih plaža.
Ako se odlučite na dolazak svakako posjetite stara nenaseljena i zapuštena ribarska naselja, smještena na samoj obali Jezera, kao što su Radus, Krnjice, Poseljani, Karuc. Tu ćete imati priliku vidjeti kako se nekad živjelo od ribarenja.
Odgovori