
Foto: Flickr, kthread
U središnjem dijelu Austrije, na svega 30 km udaljenosti od granice sa Češkom i to sa obiju strana rijeke Dunava, nalazi se Linz. Linz je grad u Austriji koji se nalazi na trećem mjestu po veličini i smatra se glavnim gradom gornje Austrije. U samom gradu živi 189 343 stanovnika.
Pogledamo li malo povijest Linza, možemo saznati kako su prvo naselje na ovom području osnovali Rimljani i nazvali ga Lentia, s tim da se Linz prvi put spominje 799. godine kada se Bavarska proširila na jug i zauzela prostor. U to je vrijeme Linz bio značajan trgovački centar na križanju puteva, a za vrijeme cara Fridrika bio je najznačajniji grad Svetog Rimskog Carstva.
Od početka 1600. godine u gradu živi dosta protestanata nakon kojih dolaze isusovci koji provode protureformaciju. Krajem 17. stoljeća grade se mnoge barokne građevine. Godine 1809. došlo je do sukoba između austrijskih i francuskih snaga u sklopu Napoleonskih ratova kod Ebelsberga južno od Linza. U samom Linzu je došlo do sukoba u sklopu Revolucije 1848. godine.
Kako je povijest bila poprilično zanimljiva i dinamična, tako su ostajali tragovi nekadašnjih zbivanja s ovih prostora koji su uvelike obilježili budući smjer Linza kao europskog grada. Naime, treba napomenuti kako je kultura grada poprilično raznovrsna i to od interaktivne umjetnosti u virtualnim svjetovima Centra Ars Electronica, preko majstorskih djela 19. i 20. stoljeća u staklenom muzeju umjetnosti Lnetosu pa do glazbe i kazališta u Bruckhnerhausu i Landestheatru.
Također, treba spomenuti zanimljivu atrakciju koja se odnosi na najstrmiju uspinjaču u Europi koja vodi na Postlinberg odakle se pruža pogled na cijeli Linz, a po lijepom vremenu pogled se pruža sve do Alpa. Pored uspinjače, treba spomenuti izlet dunavskim brodom koji također daje posebni ugođaj.
Linz je grad kojem zaista ne nedostaje kulture, a tome svjedoči i velik broj događanja među koja svakako treba ubrojiti Festival Ars Electronica, Linzer Klangwolken, Brucknerfest, Linzer Advent i Kulturwinter koji predstavljaju regionalnu umjetnost i kulturu.

Foto: Wikimedia, H. Raab
Odgovori