
Foto: Flickr, Dainis Matisons
Svi smo čuli za Irsku i njezine ljepote. Svi smo čuli za tu poznatu otočnu europsku državu koja graniči s Velikom Britanijom. Naime prema ustavnom uređenju Irska je prije svega parlamentarna demokracija, podijeljena je u 26 grofovija sa glavnim gradom Dublinom. Od obale Velike Britanije udaljena je svega osamdeset kilometara.
Naime koliko smo skoro svi čuli za Irsku tako i velik dio nas nikad nije razmišljao o poznatom Irskom moru koje razdvaja Irsku i Veliku Britaniju. Dio je Atlantskog oceana, a iznimno je važno za Ujedinjeno kraljevstvo, jer između njih godišnje prijeđe preko 17 megatona robe i više od 12 milijuna putnika.
More se smatra dijelom irskog i britanskog teritorija. Dakle kao što možemo utvrditi more je od iznimnog gospodarskog značaja za regionalnu trgovinu, utovar i prijevoz, ribolov te prijenos električne energije u obliku energije vjetra i nuklearnih elektrana.
Za razliku od Velike Britanije, Irska nema tunela niti mostova koji im služe kao veza s kontinentalnom Europom zbog čega se velika većina razmjene robe obavlja morskim putem. Sjeverna Irska luka rukuje s 10 milijuna tona robe trgovina s Velikom Britanijom, dok luka u republici Irskoj isporučuje oko 7,6 milijuna tona, što zapravo predstavlja 50% i 40% ukupne trgovine mjerene po težini.
Luka u Irskoj preveze 3.600.00 putnika svake godine, što zapravo predstalja 92% svih putovanja preko mora. Mora se primjetiti kako je ova brojka u neprekidnom opadanju ponajviše zbog toga što su pale cijene zrakoplovnih karata zbog čega se sve više ljudi odlučuje na putovanje avionom.
Možemo reći kako je more zadržalo gospodarsku funkciju prijevoza robe, a ne više toliko putničku ulogu, budući da broj putnika nije više tako velik kao nekada. Budući da znamo da je Irska otočna država, njoj je potrebna veza sa ostatkom Europe i naravno Velike Britanije, jer potrebno je osigurati na bilo koji način vezu, bilo zbog ekonomije ili drugih razloga.
Odgovori