
Foto: Flickr, PictFactory
Kad pričamo o Egiptu općenito, svi znamo da se radi o zemlji izuzetno bogate povijesti i tradicije za koju malo tko ne zna, ili ne poznaje.
Egipatska kultura broji pet tisuća godina pisane povijesti, koja je poznata po izuzetnoj stabilnosti i to da se kroz dugi niz godina mijenjala jako malo.
Službena povijest Egipta počinje oko 4.000 g. pr. Kr. i to se razdoblje naziva “preddinastičkim”. Nakon njega dolazi “arhajski period” koji uključuje razdoblje od 3.100 do 2.686. g. pr. Kr., nakon čega slijedi razdoblje uređenog carstva.
Vjeruje se kako su velike religije Egipta nastale preuzimanjem vjerovanja egipatskog naroda od preddinastijskog razdoblja, pa sve do pojave kršćanstva i islama u Grčko-rimskom razdoblju. Kad već spominjemo religiju, bitno je napomenuti kako je priroda egipatske civilizacije utjecala na njen doprinos umjetnostima drevnog svijeta. Mnoga velika djela drevnog Egipta prikazuju bogove, božice i faraone, koji su također smatrani božanstvima.
Zanimljivo je spomenuti kako su Egipćani vjerovali da sve što postoji se zapravo sastoji od dva dijela; jednog nebeskog, vječnog i nevidljivog, a drugog zemaljskog, prolaznog, vidljivog. Može se reći kako je zemaljski Egipat bio kopija nebeskog i obrnuto. Tadašnji hram je predstavljao središte naselja starog Egipta, a služio je kao gradska vijećnica, sveučilište, knjižnica te za naravno brojne religijske funkcije.
Osim religije smatramo da bi bilo dobro spomenuti kako je ples bio neophodan dio egipatske kulture, gdje su ljudi iz svih socijalnih slojeva bili izloženi glazbi i plesu. Radnici su dok su izvodili radove, svoje aktivnosti obavljali prema zvuku pjesama, a bilo je mnogo uličnih plesača koji su zabavljali prolaznike. Smatralo se kako su se plesne grupe mogle unajmiti za brojne zabave.
Što se tiče plesa, možemo razlikovati religiozne, ne-religiozne, svečane, haremske, borbene i ulične plesove.
Egipat je skoro uvijek kroz povijest svjedočio o velikim dostignućima do kojih je došlo na području koje spaja Aziju i Afriku.
Danas je Egipat zemlja u kojoj je 96% sunitskih muslimana, dok je kršćanske populacije svega 6%. Danas je u Egiptu pismeno 53% stanovništva.
Možemo reći kako je Egipat zemlja sa dugom i slavnom prošlosti s ostacima neponovljivog kulturnog naslijeđa.
Odgovori