Iznenadili biste se koliko Albanija kao turistička zemlja zapravo može ponuditi. Tu naravno ne mislimo samo na obalu nego i na gradove čija se zanimljvost prije svega veže uz brojne povijesne tragove. To bi, vjerujemo, moglo zainteresirati prave povjesničare i sve one zaljubljene u povijest. Albanija je poznata kao država s poprilično starim gradovima te rijetkim primjercima sačuvanim iz nekog davnog razdoblja.
Drač je jedna od zanimljivosti koju Albanija nudi, a radi se o gradu i luci na obali Jadranskog mora, svega 33 km zapadno od Tirane. Drač se smatra najstarijim gradom u Albaniji čiji je položaj značajno doprinjeo razvoju cijele zemlje. Nalazi se na samom ulazu u Jadransko more.
Pogledamo li malo povijest ovog mjesta, tada možemo saznati kako su grad 627. godine pr. Kr. osnovali grčki kolonisti iz Korinta i Krfa. Grad je politički bio dosta napredan, a velika promjena dogodila se 312. pr. Kr. kada je grad zauzeo ilirski kralj Glaukias. Godine 229. pr. Kr. grad je napala kraljica Teuta koja se povukla iste godine kada su stigli Rimljani koji su potom potjerali Ilire.
Kroz povijest je došlo do velikih promjena što se tiče vladara pa je tako grad do 1912. godine bio pod Osmanskom vlašću. Iste je godine grad okupirala Srbija, a grad je ostao pod vlašću Srba do 7. ožujka 1914. godine kada je vraćen Albaniji. Uslijedili su sukobi za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata kada je grad bio dosta oštećen usred savezničkog bombardiranja.
Budući da se radi o gradu koji je prošao kroz velika previranja, treba izdvojiti kako se danas tamo može vidjeti arena iz 2. stoljeća. Danas je Drač grad sa otprilike 200 000 stanovnika te turistički centar i najveća luka u Albaniji. Ispod starog grada razvio se novi i to sa bulevarima i šetalištima. U blizini se nalazi moderni aerodrom koji je autocestom povezan s Tiranom.
Drač je zaista zanimljivo mjesto iz više razloga, a možemo reći kako je zadovoljio ukuse mnogih ljudi, pogotovo onih željnh povijesnih činjenica o obali Albanije.
Odgovori