Kad pričamo o najljepšim arhitektonskim zdanjima u svijetu, tada Istanbul zasigurno zauzima mjesto pri samom vrhu, budući da je unutar tog jednog grada smješten velik broj kulturno-povijesnih tragova koji svjedoče o nekadašnjim veličanstvenim vremenima, kada se nije štedilo na izgradnji crkvi , džamija i drugih građevina.
Među ta veličanstvena umjetnička djela zasigurno možemo spomenuti svjetski poznatu Aju Sofiju, džamiju koja je prvotno bila izgrađena kao pravoslavna crkva. Naime prva je bazilika bila dovršena 360. godine, ali je 532., spaljena do temelja, stoga ju je car Justinijan dao ponovno izgraditi kao najljepšu kršćansku crkvu u Rimskom carstvu.
Međutim nakon što je grad 1453. godine pao pod tursku vlast, Aja Sofija je postala džamija i dodana su joj četiri minareta koji je okružuju. Cigleni minaret nadodao je Mehmed Osvajač, najtanji Bajezid II., a dva šira Selim II. Uglavnom su svi sultani dali doprinos, a ponajviše Mahmud II. koji je izgradio prekrasnu knjižnicu. Nažalost džamija je kroz povijest bila više puta opljačkana, a poznato je kako su čak križari uzeli izrezbarena, pozlaćena brončana vrata.
Danas Aja Sofija predstavlja remek-djelo bizantske arhitekture koja je nekada bila najveća crkva u Istočnom Rimskom carstvu. Pogledamo li malo bolje arhitekturu možemo primjetiti kako ima centralni plan. Dakle vanjski pravokutnik određuje tlocrt cjeline. Iznad središnjeg kvadrata nalazi se ogromna kupola koja je s istočne i zapadne strane podržana s dvije polukupole, tvoreći tako centralizirani longitudinalni prostor. Kupola je izgrađena jednim slojem opeke čime je stvorena tanka stjenka. Unutarnji pogled nam daje uvid u 40 polukružnih prozora u bazi kupole odvojenih malim svodnim lukom čime je ojačana iznutra.
Aja Sofija se smatra jednom od najvećih zatvorenih građevina na svijetu koja predstavlja pravo remek-djelo u arhitektonskom svijetu, a svi oni koji su bili znaju o čemu pričamo. Malo ranije smo spomenuli kako je više puta bila opljačkana u prošlosti, no unatoč tome ostala je jedna od najfascinantnijih svjedoka nekadašnjeg vremena.
Odgovori